امام موسي كاظم (ع): از شوخي (بي مورد) بپرهيز ، زيرا كه شوخي نور ايمان تو را ميبرد.
اخبار
مسیبی در گفت‌وگو با آنا تشریح کرد؛ نکات کلیدی موفقیت در جلسه کنکور
مسیبی در گفت‌وگو با آنا تشریح کرد؛ نکات کلیدی موفقیت در جلسه کنکور

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ با توجه به فرصت کوتاه باقیمانده تا برگزاری آزمون سراسری و لزوم آگاهی‌بخشی به داوطلبان و خانواده‌های آنان درباره حضور موفق در جلسه آزمون، خبرنگار آنا با احسان الله مسیبی مشاور تحصیلی مرکز هدایت تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد (خوراسگان) گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانیم.

احسان‌الله مسیبی با تشریح نکات کلیدی موفقیت در جلسه کنکور اظهار کرد: روز قبل از کنکور از درس خواندن و حتی مرور مطالب قبلی اجتناب کنید؛ زیرا نظم ذهنی داوطلب را به هم می‌ریزد و از طرف دیگر استرس مضاعفی به داوطلبان وارد می‌کند.

وی افزود: به‌طور قطع داوطلبان همه تلاش خود را ماه‌های قبل انجام داده و اکنون به دنبال حصول نتیجه هستند از این رو مطالعه در روز آخر نه تنها کمکی به افزایش دانسته‌ها نمی‌کند؛ بلکه باعث پراکندگی در به یادآوری مطالب می‌شود و این امر در روز کنکور آسیب زیادی به داوطلب وارد می‌کند. در روز منتهی به کنکور از توجه به شایعات، اخبار ضدونقیض و راهنمایی‌های نادرست پرهیز کنید و در کنار خانواده به پیاده‌روی و تفریح مورد علاقه بپردازید تا با آرامش و طیب خاطر آماده برگزاری آزمون شوید.

عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان عنوان کرد: برای اینکه راحت بخوابید، لازم نیست از قرص خواب یا داروهای خواب‌آور استفاده کنید یا ورزش سنگین و خسته‌کننده انجام دهید و به خاطر داشته باشید این شب هم مانند شب‌های دیگر زندگی شماست با این تفاوت که بهتر از کمی زودتر از قبل بخوابید و صبح زودتر بیدار شوید. با توجه به گرمای هوا حتماً در روز آزمون لباسی را بپوشید که بارها پوشیده و به آن عادت دارید. بسیاری از داوطلبان از خوردن صبحانه در روز کنکور و یا خوردن تغذیه در میانه آزمون اجتناب می‌کنند در حالی که تغذیه صحیح و استفاده از مواد قندی برای داوطلب کنکور ضروری است و باعث افزایش عملکرد داوطلب در حین آزمون می‌شود.

فراموش نکنیم کنکور رقابت است

مسیبی گفت: پس از ورود به حوزه امتحانی دلیلی ندارد که از آمادگی سایر داوطلبان سؤال بپرسید. بعد از توزیع دفترچه هرگز آن را ورق نزنید و سؤالات مختلف را نبینید تا نظم ذهنی شما پابرجا باشد و فقط به سؤال پیش رو فکر کنید. سؤال برای داوطلب چند حالت دارد در صورتی که جواب را بلد هستید هرگز روی پاسخ خود تردید نکنید و اگر بین دو گزینه شک داشتید تست را بزنید؛ زیرا ضریب موفقیت در این حالت بسیار بالاست؛ اما اگر بین سه گزینه دچار تردید هستید از زدن آن تست جداً خودداری کنید.

وی اضافه کرد: در هنگام آزمون هرگز به این موضوع فکر نکنید که قرار است چه رشته‌ای انتخاب کنید و یا به دنبال چه رتبه‌ای هستید؛ بلکه فقط تمرکز خود را روی سؤال پیش رو قرار دهید و از فکر کردن درباره سؤالاتی که نتوانستید پاسخ دهید بپرهیزید.یکی از حالاتی که برای برخی از داوطلبان در لحظه آغازین آزمون رخ می‌دهد احساس فراموشی است که این حالت حالت کاذبی بوده؛ بنابراین اگر دچار این حالت شدید با اعتمادبه‌نفس ابتدا سؤالاتی را پاسخ دهید که مسلط هستید، مطمئن باشید پس از چند دقیقه این حالت از بین می‌رود.

مشاور تحصیلی مرکز هدایت تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) توصیه کرد: روی یک سؤال بیش‌ازاندازه توقف نکنید؛ زیرا ارزش نمره و ضریب سؤالات یک درس یکسان است؛ بنابراین با زمانی که روی یک سؤال می‌گذارید ممکن است بتوانید به پنج سؤال آسان‌تر پاسخ دهید و از طرف دیگر وقت برای پاسخ‌گویی به سایر سؤالات کم نمی‌آورید.

مسیبی توضیح داد: فراموش نکنیم کنکور رقابت است و هر سؤال ضریب خود را دارد و دقت و توجه شماست که باعث موفقیت می‌شود از این رو در هنگام آزمون با هیچ عنوان نگران حرف دوستان، خانواده و همکلاسی‌ها نباشید و فقط به سؤالات توجه کنید و به خاطر داشته باشید اگر سؤالات سخت باشد برای همه سخت است و اگر آسان باشد برای همه آسان از این رو تمرکز شما باید بر موفقیت در این رقابت باشد نه گرفتن نمره‌ای خاص. برای اینکه اکسیژن مناسب به مغزتان برسد، روی صندلی صاف بنشینید؛ اگر داوطلبی کمرش را خم و یا به اصطلاح قوز کند، تبادل هوا بین ریه‌ها و فضای بیرون دچار مشکل می‌شود و به‌تدریج سطح اکسیژن خون پایین می‌آید و کارایی مغز افت می‌کند.

وی بیان کرد: در لحظات پایانی آزمون، ذهن و حافظه شما خسته‌تر از قبل است؛ بنابراین، به پاسخ‌هایی که داده‌اید، شک نکرده و آنها را دست‌کاری نکنید؛ زیرا معمولاً به اذعان خود داوطلبان پاسخ دوم اشتباه است و نمره مثبت را به منفی تبدیل می‌کند. زمان کنکور استاندارد است و اگر داوطلب زمان را درست مدیریت کند قطعاً وقت اضافه هم خواهد داشت از این رو توصیه می‌شود بین پاسخ‌دادن به دو سؤال، ثانیه‌ای مکث کنید و بین پاسخ‌دادن به دو درس نیز بین 5 تا 10 ثانیه استراحت کنید و از پاسخ‌گویی شتاب‌زده بپرهیزید و با تمرکز کامل سراغ درس‌های بعدی بروید.

۱۴۰۰/۱۱/۹
تعداد بازدیدکنندگان امروز 14
تعداد بازدیدکنندگان دیروز
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 82247
تعداد کاربران بر خط 2219
تعداد کاربران لاگین بر خط 0
Powered by DorsaPortal